Blog – Neriox Agencja Marketingowa

Jak wybrać odpowiednie strategie e-marketingu?

Zespół Neriox | 18 kwietnia 2016

Jak wybrać odpowiednie strategie e-marketingu?

Przy tak sporej ilości strategii marketingu internetowego do wyboru, wskazanie odpowiedniego kierunku działań, może w bardzo wielu przypadkach okazać się naprawdę trudne. Na całe szczęście, większość narzędzi e-marketingu, na przykład takich jak SEO, będzie niezwykle elastyczna i pozwala na wprowadzanie poprawek oraz zmian w trakcie kampanii. Aby ułatwić Ci nieco pracę, zebraliśmy siedem pytań dotyczących strategii marketingowej w sieci, które powinieneś sam sobie zadać. Odpowiadając na wszystkie z nich, będziesz w stanie odnaleźć odpowiednią ścieżkę działań dla siebie i dla swojej firmy.

Jaki jest Twój budżet?

Twoje projekty w zakresie e-marketingu będą ograniczone przede wszystkim przez możliwości finansowe. Należy pamiętać jednocześnie, o starym, biznesowym prawidle, według którego, aby zarobić pieniądze, trzeba je najpierw wydać – jest to najzwyczajniejsza inwestycja, owocująca w przyszłym okresie rozwoju Twojej działalności. Na samym początku, niewielka firma będzie chciała skoncentrować się na taktykach, które wymagają niewielkiej ilości nakładów, chodzi tutaj między innymi o wykorzystanie mediów społecznościowych, optymalizacji pod wyszukiwarki internetowe, newslettery, teksty marketingowe, programy partnerskie i tak dalej.

Jaki jest Twój rynek docelowy?

Po ustaleniu, jaka docelowa grupa potencjalnych odbiorców najbardziej Cię interesuje, musisz dowiedzieć się, na co jej przedstawiciele poświęcają najwięcej czasu w wirtualnym świecie i w jaki sposób korzystają na co dzień z internetu. Przykładowo, Twoimi potencjalnymi konsumentami mogą być osoby, które uwielbiają korzystanie z Facebooka i Twittera – w takim wypadku, najwięcej uwagi powinieneś poświęcić budowaniu swojej marki właśnie w tychże serwisach, próbując zachęcić internautów do zaangażowania i interakcji, oferując specjalne promocje, sporządzając ankiety, inicjując dyskusję i tym podobne.

Jakie produkty i usługi chcesz promować?

Produkty i usługi, które oferujesz, mają oczywiście ogromny wpływ na ostateczny wybór strategii marketingowej i wskazanie najwłaściwszego rynku docelowego. Jeżeli sprzedajesz jeden produkt, najkorzystniejsze będzie wyrobienie własnej niszy, na przykład poprzez działania pozycjonerskie i promocję w social media. W przypadku, gdy celujesz jednak w produkcję masową i szerszy rynek, konieczne będzie poszerzenie swoich działań o katalogi, programy typu reseller oraz kampanie wirusowe pozwalające na dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców.

Z jakich strategii korzystasz obecnie?

Jeżeli posiadasz już strategie e-marketingowe, które są mocno wdrożone, to nadszedł wreszcie czas na ich dokładne przeanalizowanie i zorientowanie się, co realizuje przyjęte założenia oraz co całkowicie się nie sprawdza. Może okazać się, że będziesz musiał całkowicie zmienić plany marketingowe albo po prostu wprowadzić kilka niewielkich modyfikacji i usprawnień. Przy ocenianiu internetowych kampanii promocyjnych, nie możesz zapomnieć o podstawowych standardach, między innymi pozycjonowaniu, które dopiero po dłuższym czasie (nawet po upływie sześciu miesięcy), przynosi pierwsze, zauważalne wyniki.

Strategia lokalna, krajowa, a może międzynarodowa?

Obszar Twojego działania jest niezwykle ważny przy finalnym procesie decyzyjnym wyboru strategii marketingowych. Przykładowo, jeżeli funkcjonujesz tylko i wyłącznie na rynku lokalnym, wtedy większość swojego budżetu reklamowego, powinieneś przeznaczyć na regionalne narzędzia wyszukiwania, które świetnie trafiają w frazy kluczowe z konkretną lokalizacją. Jeżeli natomiast zależy Ci na zwróceniu uwagi międzynarodowej klienteli, wtedy musisz pójść o wiele dalej – szeroko zakrojone działania pozycjonerskie okażą się wtedy niezwykle relewantne.

Ile czasu potrzebujesz?

Niektóre z kampanii promocyjnych i strategii marketingowych, w szczególności SEO oraz reklama poprzez content, wymagają o wiele dłuższego okresu czasu na określenie rzeczywistych rezultatów, niż na przykład strategia PPC (Pay-Per-Click), dająca natychmiastową gratyfikację działań. Testując nowe projekty marketingowe, poświęć na nie przynajmniej pół roku. Spora ich część, potrzebuje bowiem odpowiedniego okresu czasu, aby odbić się od ziemi, ale w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że są o wiele bardziej opłacalne i przynoszą większe korzyści!

Jeżeli odpowiesz sobie na powyższe pytania, otrzymasz klarowny obraz tego, kto jest Twoim docelowym targetem oraz jak chcesz do niego dotrzeć, aby prowadzić swoje kampanie online skutecznie i efektywnie.

Podziel się:

Dodaj komentarz